Mitä vuorilta voi oppia?

Joskus sanoja ei ole. Niitä voi yrittää hakea, mutta mikään ei kuvaa ympäröivää todellisuutta. Pysäyttävä majesteettisuus. Ääretön hiljaisuus. Loputon läsnäolo.
Voi voi, ihan liian pientä Pyreneille. Olen mieluummin hiljaa ja yritän ymmärtää olevani hereillä tässä unimaisessa maisemassa.

Vuorimeren keskellä lähes 2000 metrin korkeudessa tajuaa hetkessä kaksi asiaa:
1. Miten naurettavan pieni ihminen (kaikkine murheineen) on.
2. Elämä on todellakin tässä ja nyt.
Näky pysäyttää mielen yhtä tehokkaasti kuin hyppy avantoon.

img_7726
Oma elämä saa hetkessä uudet mittasuhteet näissä maisemissa.

Nämä vuorten opetukset aloittelijakin hoksaa hetkessä. Mutta entä jos vuoriin olisi tutustunut 14-vuotiaasta lähtien? Ja kiivennyt ensimmäisenä naisena maailmassa kaikille neljälletoista yli 8000-metriselle huipulle (Everest, K2 ja kumppanit)? Mitä kaikkea silloin olisikaan oppinut?

Pääsin Haglöfsin kutsumana kysymään tätä ja paljon muuta todelliselta voimanaiselta, espanjalaiselta vuorikiipeilijältä Edurne Pasabanilta.
Tässä yksi Edurnen vuorilla oppimista viisauksista. Hyvä muistutus ihan jokaiselle unelmaansa tavoittelevalle.

“Kun joudut valitsemaan kahden polun väliltä, seuraa aina sydäntäsi.”

edurnepasaban
Vuorien kuningatar Edurne Pasaban, 43, kotimaisemissaan Baqueira-Beretissä Espanjan Pyreneillä. Edurnen toinen unelma toteutuu huhtikuussa, kun hän saa esikoisensa.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: